Koronaya karşı bağışıklık sistemini güçlendiren mucizeler

Koronaya karşı bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz ?

Koronaya karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmak hepimiz için araştırılan, merak edilen konuların başında gelmektedir.

Öncelikle korunmaya çalıştığımız bu virüs enfeksiyonunu gelin birlikte biraz inceleyelim;

korona görüntüsü
Sağdaki resim korona virüsünün mikroskobik yapısının görüntüsü

Günümüzde görülen korona virüsünün yapısı incelendiği zaman ciddi anlamda güçlü ve dirençli olduğu görülmektedir.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi mikroskobik görüntüsünde, her tarafında toplu iğne görünümde çentikleri olan bu virüs,hücrelerimize o çentikleri ile bağlanmaktadır.İşte bu çentiklerin vücudumuza tutunmasını engellemeye çalışacak alternatif besinleri yada uygulamaları sizler için araştırarak uzmanların bu konudaki çalışmalarını sizler için derledik.

korona virüsü görüntüsü
Korona virüsü mikroskobik incelemesi

Koronaya karşı bağışıklık sistemini korumak için neler yapmalıyız ?

1)Lavanta yağı

Korona virüsüne etkili
Lavanta yağı

Evinizde bir tencerede su kaynatıp,suyun içine 5-6 damla lavanta yağı damlatın.İçerisindeki uçucu yağlar havaya karıştığı zaman havadaki mikroorganizmaların yok olmasını sağlar.Hem antiviral hem de antibiyotik etkiye sahiptir.

Solunum yoluyla almanız ve odalarda dolaştırıp hava sirkülasyonuna karıştırmanız önerilmektedir.

2)Kekik çayı

Korona virüsüne faydalı
Kekik çayı

Kaynayan 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı yabani kekik atınız.5 Dakika kısık ateşte kapak kapalı olacak şekilde kaynatın ve sıcakken süzün ve ılıdıktan sonra öğle yemeğinden 30 dakika önce için.Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan kaynağıdır.Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

3)Taze Tere

koronaya karşı bağışıklık güçlendirici
Taze Tere

Her gün çiğ tere 10-12 tane tüketmeniz önerilir.Tüketilmeye başlandıktan sonra kişinin sekresyonu çözülmeye başlayacaktır.Özellikle sigara içenlerde balgam söktürerek mukusta ki sekresyonlar temizlenecektir.Bir nevi akciğer temizliği için çok önemli bir besindir.

4) Narenciye balı ile elma sirkesi

bal ve elma sirkesi
Narenciye balı

Bir tatlı kaşığı narenciye balına 2 çay kaşığı doğal elma sirkesi ekleyin.Homojen olacak şekilde karıştırın.Sabah ve akşam günde 2 defa tüketmelisiniz.Sirke bulunamadığı durumlarda limon da kullanılabilir.Solunum yolu hastalıkları için çok faydalı bir alternatif besindir.Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

5)Propolis

Koronaya karşı bağışıklık sistemini güçlendirici
Propolis

Propolis,çok önemli bir bağışıklık sistemi güçlendirici besin olmakla birlikte antiviral (virüs öldüren) ve antibiyotik ( bakteri karşıtı) özelliktedir.Ancak propolisin doğru seçilmesi çok önemlidir.Propolisi arılar ağaçlardaki reçinelerden alarak oluşturmaktadır.Bu sağlıklı olan propolistir.Ancak kimi bölgelerde ağaçta reçine bulamayan arılar asfalta gider ve asfalttan hidrokarbon alır buda sağlıksız bir ürün olur.Bu nedenle bilinen kaliteli firmaların yada üreticilerin propolis ürününü almanız önemlidir.

15 yaş üzeri yetişkinlerde aç karnına 15 damla suya damlatılarak tüketilmelidir.

6)Adaçayı

koronaya karşı bağışıklık güçlendirici
Adaçayı

Özellikle boğaz enfeksiyonu başta olmak üzere vücuttaki iltihaplanmalarda,boğazda biriken bakteri ve virüsleri yok etmek için , adaçayı alınarak kaynayan bir su bardağı suyun içine ,1 tatlı kaşığı eklenir.7-8 dakika kaynatılır.Ve süzülerek ılımaya bırakılır.Sabah,öğle,akşam 3 defa gargara yapılır.Boğazdaki virüs ve bakterilerin ölmesini sağlar.

7)Kuru soğan

Koronaya karşı bağışıklık sistemini
Kuru soğan

Uzak doğuda çok eski yıllardan beri tedavi amaçlı kullanılan kuru soğan,çok önemli bir antibiyotik kaynağıdır ve bağışıklığın korunmasında etkin rol oynamaktadır.Üst solunum yolu,virüs kaynaklı mevsimsel gripte ve korona virüs ile vücut hücreleri arasında koruyucu bariyer görevi üstlenmektedir.

Soğan suyu tarifi:

Bir orta boy soğan alınarak ince kahverengi kabuğu soyulur.4 e bölünerek 1.5 su bardağı suda 5-6 dakika kaynatacaksınız.Burada en önemli nokta ılık değil ancak ılıktan biraz daha sıcak şekilde suyunu içmelisiniz.

8)Meyan kökü:

Koronaya karşı bağışıklık sistemini
Meyan kökü

Özellikle Çukurova bölgesinde denk geldiğimiz meyan kökü suyuna , sokaklarda sırtında meyan kökü suyu satan şerbetçilerle rastlamak mümkündür.Bağışıklık sisteminde çok önemli yeri olan meyan kökü kaynatılarak suyu içilir.

Korona virüsünün bir insanın hücresine girebilmesi için bilimsel olarak bakıldığı zaman hücre ile virüs arasında bir bariyer bulunmaktadır.Bu bariyere ekstra selüler matriks denir. Bu yapının virüsün girmemesi için çok dirençli,güçlü olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen koronaya karşı bağışıklık sistemini güçlendirici besinler ve alternatif önerileri uygulayarak virüse karşı direnç kazanılabilir.