D vitamini doğal ilaç yapımı tarifi

D vitamini doğal ilaç tarifine geçmeden önce d vitamini vücudumuzda ne işe yarar,eksikliğinde hangi belirtiler görülür ve vücudumuz için önemi nedir gibi tanımlamalara değinelim;

D vitamini,yağda çözünebilen bir vitamindir.Yeterli yağ alımı yapılmadığı zamanda d vitamini eksiklikleri gözlenebilmektedir.Ülkemizde de dünyanın her tarafında olduğu gibi d vitamini eksikliği yaşayan insan sayısı çok fazladır.Kadınların 3/4 ‘ü ,erkeklerin yarısı,yaşlıların çok daha fazlası ve çocukların önemli bir kısmı d vitamini yönünden eksiklik yaşamaktadır.

Günlük d vitamini ihtiyacı 18 yaş altı için günlük 600-1000 IU, 18 yaş üstü erişkinler için ise günlük 1500-2000 IU olarak belirlenmiştir.

Özellikle kış aylarında artan d vitamini eksikliğinde,yaz aylarından çıkıldığında azalma gözlenmektedir.Ancak güneş koruyucu kullanan kişiler d vitaminin nimetlerinden tam anlamıyla faydalanamamaktadır.D vitamini olarak ifade edilse de bu bir vitamin değil,hormondur. Ultraviyole güneş ışınları deri üzerindeki yağları harekete geçirir ve üretir.

D vitamini vücudun bağışıklığı için temel taş görevi görür.Genel olarak d vitamini faydaları şu şekildedir;

d vitamini faydaları nelerdir

►D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemeye yardımcı olur.Bunlar kemik,diş ve kasların sağlıklı çalışmasına ve korunmasına vesile olur.D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm gibi kemik hastalığına  ve yetişkinlerde osteomalazi adı verilen hastalığa neden olmaktadır.

►D vitamininin koronavirüs riskini azalttığına dair bazı uzman görüşleri mevcuttur. Ancak şu anda bunu destekleyecek yeterli bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

►İnsülin seviyelerini düzenler ve diyabet hastalığında koruyucu rol oynar.

Vücutta D vitamini eksikliğini gösteren belirtiler ise şu şekildedir;

d vitamini eksikliği cilt hastalıkları

►Sürekli yorgunluk hali ve uzun zaman süren baş ağrıları görülür.

►D vitamini düşük bireylerde eklem ve sırt ağrıları daha fazla olmaktadır.

►Aşırı sivilcelenme ve sedef hastalığı gibi cilt sorunları görülebilmektedir.

►D vitamini eksikliği olan kişilerde yaralar çok geç iyileşme gösterir.

Saç dökülmesi gözlenmektedir.

►D vitamini eksikliği olan kişilerin büyük çoğunluğunda depresyonda gözlenmektedir.

D vitamini doğal ilaç yapımı tarifi

Öncelikle d vitamininin yada daha doğru söylemi ile hormonunun en güzel kaynağı güneş ışınlarıdır.Güneş ışınlarından mahrum kalan yada vücutta obezite,karaciğer yetmezliği vs. gibi çeşitli hastalıklara bağlı olaraktan d vitamini eksikliği yaşayan kişiler için mutlaka d vitamini takviyesi alınması gereklidir.D vitamini vücudumuz için olmazsa olmazlardan birisidir.

D vitamini eksikliğini çeşitli sebeplere bağlı yaşayanlar için ilaç,hap,iğne yada bir takım takviye ürünler kullandırılabilmektedir.Ancak bu yazımızda D vitamini için doğal takviye ilaç tarifini sizler için paylaşacağız.

D vitaminin temel yapıtaşı kolesteroldür.İnsanlarda ve hayvanlarda d vitamini kolesterol üzerinden oluşmaktadır.Bitkilerde ise ergosterol denilen d vitamini oluşumunu sağlayan bir maddedir.Bu maddeden faydalanabileceğimiz en önemli besin ise mantardır;

TARİFİ

D vitamini doğal ilaç

Ergosterol,d vitamini oluşumunun besinlerdeki en önemli geçiş kaynağıdır.Buda mantarda bulunmaktadır.Bunun için kültür mantarını direkt olarak tüketmek ile d vitamini almış olmazsınız.

Mantardaki d vitamini kaynağından faydalanmak için 7 adet mantarı ince ince doğramalısınız.Daha sonra mantar dilimlerini güneşe koyarak 10 dakika bir yüzünü 10 dakika diğer yüzünü güneş görecek şekilde bekletmelisiniz.Daha sonra beklettiğiniz mantar dilimlerini çorbanızda,yemeğinizde yada salatanızda tüketebilirsiniz.Mantar içerisindeki maddenin d vitamini kaynağına dönüşebilmesi için ultraviyole (güneş ışınına) ihtiyaç vardır.Bu küre her gün düzenli devam ederek 1 ay boyunca uygulamalısınız.

Güneş ışığına çıkamayan yada çeşitli sebepler ile d vitamini eksikliği yaşayan insanlar için doğal d vitamini takviyesi yapmış olacaksınız.Ve d vitamini eksikliğinden kurtulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir