Kalbe iyi gelen besinler ve kalbi onaran 7 mucize gıda!

Kalbe iyi gelen besinler ile beslenmek,sadece kalp hastası olan insanların değil tüm bireylerin özenle uygulaması ve üzerinde durması gereken bir konudur.Dünya üzerinde en çok ölüm sebeplerinin başında Koroner arter hastalığı dediğimiz kalp hastalığı gelmektedir.

Modern çağda ilerleyen teknolojik ve tıbbi gelişmeler olmasına rağmen,kalp hastalığından ölüm oranları giderek artmaktadır.Koroner arter hastalığı diye tabir ettiğimiz kalp hastalığının en önemli nedeni kalbi besleyen damarların zarar görmesidir.

Zarar görmüş bu damarların içine zaman içinde yağlar ve kolesterol yapılar yerleşerek damarların giderek daralması ve tıkanmasına, buna bağlı da kalp krizi dediğimiz olayın gerçekleşmesine sebep olurlar.

Kalp damarlarının zarar görmesine neden olan faktörler nelerdir?

✄Şeker

✄Trans yağlar

✄Hayvansal yağlar

✄Sigara tüketimi

✄İşlenmiş gıdalardaki kimyasal maddeler

✄Tarımsal ilaçlar

✄Yapay tatlandırıcılar

Yukarıda bahsi geçen faktörler kalbe giden damarların yapısının bozulmasında ilk neden olan beslenme alışkanlıklarıdır.Erken dönemde bu kötü beslenme alışkanlıklarından vazgeçebilirsek sorunu oluşmadan çözüme kavuşturmuş olacağız.

Kalbe iyi gelen besinler ve kalp hastalıklarını onaran 7 mucize gıda !

Kalbe giden damarların tıkanmasını önlemek ve koroner arter hastalığından korunarak kalp krizlerinin önüne geçmek için doğanın şifasında bulunan mucize gıdalardan beslenme öğünlerinizde bulundurmalısınız.Bu gıdaların tamamında yüksek oranda anti-enflamatuar ve antioksidan maddeler bulunmaktadır.

✓BROKOLİ

kalbe iyi gelen besinler

İçeriğinde vitamin,mineral,lif ve antioksidan yönünden çok zengin bir besindir.Kalpte oluşabilicek enflamasyonu baskılar ve metabolizmayı düzenler.

✓NAR

kalbe iyi gelen meyve

Çok yüksek oranda antioksidan içermektedir.Nar suyu en faydalı meyve suyu olarak bilinmektedir.İçeriğinde ORAC değeri en yüksek miktarda bulunan tek meyve suyudur.Diğer önemli içeriği ise kalbi koruyan en önemli minerallerden bolca potasyum ve magnezyum içermesidir.

Narın bir diğer faydası ise çok faydalı bir tansiyon ve kolesterol düşürücü özelliğinin bulunmasıdır.Kış aylarında özellikle taze nar suyu günde 1 bardak tüketilmelidir.

✓BALIK

kalbe iyi gelen besinler

Özellikle soğuk deniz yağlı balıkları kalp sağlığı için önemli bir nimettir.Somon,uskumru,sardalya bunların başında gelmektedir.Bu balıkların en önemli faydası yüksek miktarda hayvansal omega-3 barındırmasıdır.Omega-3 kalp sağlığı üzerinde mucize etkilere sahiptir.Tligriserid ve kötü kolesterolü düşürürerek kalp sağlığını onarmaktadır.

✓BAKLİYATLAR

kalbe iyi gelen yemek tarifleri

Türk mutfağında zengininden,fakirine herkes için vazgeçilmez olan bakliyat gıdalar.Yüksek oranda lif,protein,mineral,antioksidan ve karbonhidratlar içermektedir.Bu besin değerleri birlikte vücutta şeker düşürücü,kolesterol düşürücü etki göstererek kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır.

✓KETEN TOHUMU

kalp krizini önleyen

Mükemmel gıda olarak bahsettiğimiz keten tohumuna bir diğer yazımızda faydaları ve kullanım şekilleri ile birlikte detaylı yer vermiştik.Bu yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Keten tohumu kalbi koruyan antioksidan gıda içeriği bakımından son derece zengindir.Ve içerisinde bitkisel omega-3 bulunmaktadır.Ve içerisindeki lifler sayesinde kötü kolesterol düşürücü etkisi ve tansiyon düşürücü etkisi ile kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır.

✓SARIMSAK

kalbi koruyan

Binlerce yıldır her derde deva olarak bilinen sarımsak kalp sağlığı içinde bulunmaz bir nimettir.Antioksidan içeriği bakımından zengin olan bu mucize gıda aynı zamanda çok iyi bir antibiyotik,tansiyon düşürücü ve kolesterol düşürücü olarak da bilinmektedir.

✓ACI BİBER

kalbi koruyan acı biber

Amerika kardiyoloji araştırma biriminin yapmış olduğu bir sağlık araştırmasında acı biber tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre kalp krizi ve beyin kanaması geçirme riskinin %45 daha az olduğu tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir