Saçlarımda çok kepek var diyorsanız işte en doğal çözümü !

Saçlarımda çok kepek var,kafamın derisi soyuluyor,saç diplerinde karıncalanma var şeklinde yakınmalarınız var ise doğru yerdesiniz demektir.Saçınızdaki kepeklenme problemini biraz yakından tanıdıktan sonra bu soruna en doğal çözüm kürünü öğrenmeye geçelim.

Kepek;saçlı deride oluşan pullanma durumudur.Genel olarak mevsime bağlı (genellikle yaz döneminden kış dönemine geçişte) ,hormonlara bağlı ve kişisel faktörlere (stres) bağlı değişiklikler ortaya çıktığı zaman kişilerde saçlı deride kaşıntıyla birlikte pullanma durumu gözlenir.

Hafif gözlenen durumlarda kepeklenme şeklinde adlandırılan bu durum daha ileri ki durumlarda egzama olarak değerlendirilmektedir.Özellikle stresli dönemlerde artmaktadır.Aşırı sıcak su ile banyo yapılması saçlı deri için doğru değildir.Alkol alımı,acı ve baharatlı yiyecekler ile beslenmek de kepeklenmeyi arttıran faktörler arasındadır.

sıcak su ile banyo kepek yapar mı

Ailesinde kepeklenme şikayeti yaşayan kişilerde genetik olarak küçüklüğünden itibaren bu durum oluşabilmektedir.Çok kaşıma sonucunda kaşıntı ile birlikte saç dökülmelerine de yol açabilmektedir.Saç dökülmesi için kullanılan bazı ilaçlar da kepeklenme (seboreik egzama) şikayetlerini arttırmaktadır.Bundan dolayı saç dökülmesi için bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır.

Saçlardaki kepeklenme sorunu için modern tıp dünyasında cildiye uzmanları tarafından medikal şampuan tedavileri verilmektedir.Bunların yanı sıra saçların düzenli olarak taranması ve saçların yıkanması esnasında çok iyi bir şekilde temizlenmesi, ölü deri kalıntılarının arındırılması önerilmektedir.Bunun yanı sıra B vitamini ve Çinko eksikliği var ise bu yönden de değerlendirilmektedir.

Saç kepeklenmesine evde çözüm için kür

Saçlarımda çok kepek var

Bu kür ile peeling yaparak bakteri ve kepeklenmeyi giderecek ve kepek sorunundan kurtulmuş olacaksınız.

MALZEMELER

►1 tatlı kaşığı şeker

►1 çorba kaşığı normal şampuan

►3 damla çay ağacı yağı

►1 çay kaşığı karbonat

TARİFİ

Bir kase alınarak içerisine 1 çorba kaşığı şampuan konulur.Üzerine 1 tatlı kaşığı şeker eklenir ve karıştırılır.Üzerine 1 çay kaşığı karbonat eklenerek karıştırılmaya devam edilir ve üzerine 3 damla çay ağacı yağı eklenip tam olarak saç kremi kıvamına gelene kadar yaklaşık 5 dakika karıştırılır.

Bu kürü banyo esnasında ıslak saçlarınıza,özellikle de saç diplerinize masaj yapar gibi uygulayarak 10 dakika kadar bekletiniz ve daha sonra yıkayınız.Bu kür ayda 2 kez uygulanır.

Bu kür ile çay ağacı yağının mikrop öldürücü özelliğinden ve saç egzamalarında ki tedavi edici özelliğinden ,karbonatın ise bakteriler ve ölü saç derilerini temizleyici özelliğinden faydalanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir